
Za znepokojivým nárůstem krádeží obchodních tajemství a duševního vlastnictví může ale být i fakt, že si americké společnosti začínají situaci více uvědomovat a neváhají na případy upozorňovat. „Už toho mohou mít dost a to je dobře,“ řekl zpravodajskému serveru CNBC ministerský právník Adam Hickey.
Úřad, pro nějž pracuje, spustil loni v listopadu takzvanou čínskou iniciativu. Ta má napomáhat rozpoznávání a trestnímu stíhání případů, kdy může být z čínské strany ohrožována národní bezpečnost USA.
Čína Washington obviňuje, že se jen snaží chránit americké firmy před konkurencí a že blokuje čínský ekonomický rozvoj. Hickey namítá, že je sice pochopitelné, když se ostatní národy snaží stát se v oblasti kritických technologií soběstačnými, ale že není v pořádku, pokud toho – jako v případě Číny – dosahují státem sponzorovanými krádežemi. Nebo tím, že vytvářejí prostředí, které takové praktiky podporuje či před nimi zavírá oči.
Podle Hickeye toto chování souvisí s čínským strategickým plánem, který pekingská vláda představila v roce 2015. Záměrem projektu Made in China 2025 je snížit závislost Číny na dovážených technologiích v deseti prioritních průmyslových oblastech včetně třeba robotiky, IT, letectví, železniční dopravy a biofarmacie. „Odhaduji, že jsme zaznamenali krádeže duševního vlastnictví v osmi z těchto deseti sektorů,“ řekl Hickey CNBC.
Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalují cla. Americký prezident Donald Trump viní Čínu z řady nekalých obchodních praktik, které podle něj poškozují americké podniky. Obchodní válka mezi USA a Čínou má negativní dopad na světovou ekonomiku a na finančních trzích vyvolává obavy z globální hospodářské recese.
(ČTK)