
MMF také nabídl několik doporučení pro japonskou centrální banku. Mimo jiné by se podle něj měla zaměřit na krátkodobé dluhopisy. Zopakoval i výzvu k ambicióznějším strukturálním reformám, které by mohl růst podpořit.
Japonská ekonomika zůstává odolná navzdory oslabení vnější poptávky. Největším testem pro ni v nejbližší době však bude synchronizované globální zpomalení a ve střednědobém výhledu nejistoty ve světové ekonomice a také domácí demografické trendy, varovala v prohlášení výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová.
Sedm let tzv. „abenomiky“, tedy ekonomické politiky premiéra Šinzóa Abeho, přineslo viditelný pokrok, jako snížení rizika deflace a snížení fiskálního schodku. Inflace však zůstává pod dvouprocentním cílem centrální banky a veřejný dluh stále není na udržitelné cestě, dodala Georgievová.
Další kroky jsou podle MMF potřeba, protože stárnoucí a klesající populace znamená omezení růstu a nové výzvy. „Japonsko je před dalšími rozvinutými ekonomikami v otázce demografických trendů. Mnohé sledují Japonsko, aby se poučily, jak zvládnout své vlastní demografické výzvy,“ řekla Georgievová.
(ČTK)