
„Investiční deficit vytváří nadbytečné úspory a podporuje zlato. Teoreticky by se úspory měly rovnat investicím, ale v důsledku poklesu kapitálu a nárůstu preventivních peněžních zůstatků se začíná vyvíjet přebytek úspor, který podporuje ceny zlata,“ uvedli analytici ve své výhledové zprávě.
„V kombinaci se 750 tunami zlata nakupovanými centrální banky v souvislosti s dedolarizací a defenzivními rotacemi portfolia znamená nadbytek úspor, takže si pro rok 2020 zachováme svůj vzestupný zlatý postoj s cílem 1600 dolarů.“ Při aktuálním kurzu dolaru by to bylo 37 101 českých korun, tedy zhruba o čtyři tisíce víc než je dnešní cena unce (31,1 gramu) zlata na českém trhu.
„Prognóza Goldman Sachs by představovala téměř desetiprocentní zisk z běžných cen,“ poznamenává odborný web Kitco News. Ten jako základ pro svůj výpočet použil cenu za prosincové futures (opce na nákup zlata), které se v úterý obchodovaly za 1456,70 dolaru za unci.
Obavy z recese trvají
Podle bankovních analytiků by zvýšená globální nejistota spojená s mírným globálním ekonomickým růstem měla i nadále podporovat cenu zlata do příštího roku. Přestože se sentiment investorů v globální ekonomice v poslední době zlepšil, experti Goldman Sachs poznamenali, že obavy z recese zůstávají zvýšené.
Investiční banka také vidí rostoucí tlaky na inflaci a obnovenou dynamiku měn rozvíjejících se trhů vůči americkému dolaru jako další dva faktory pro podporu žlutého kovu. „Vyšší inflační tlaky podpoří cenu zlata, i když se Federální rezervní systém (americká centrální banka) snaží držet úrokové sazby na současné nízké úrovni po delší dobu.“
(rek)