
Podobný vývoj zaznamenaly škodlivé těžařské programy zaměřené na firmy i v v České republice. Naopak vzestup potvrdil trojan Emotet, který se vyhoupl na první příčku. Druhé místo si ještě udržel těžařský JSEcoin, naopak se propadl program na krádeže hesel AgentTesla.
„Kybernetické hrozby a proti nim namířené obrané systémy na sebe vzájemně reagují a vedou nekončící boj. Pokles výskytu takzvaných kryptominerů tedy pravděpodobně souvisí se zlepšenou mírou ochrany před tímto typem škodlivých programů a větší úspěšností a výnosností hrozeb jiných,“ uvedl analytik českého obchodníka s bitcoiny WBTCB Ondřej Příhonský.
Na vrchol žebříčku se dostal škodlivý kód Emotet, který je využívaný jako bankovní trojan a také pro šíření dalších nebezpečných programů a škodlivých kampaní. Používá řadu metod a technik, aby nebyl odhalen. Navíc může být šířen prostřednictvím phishingového spamu, který obsahuje škodlivé přílohy nebo odkazy. Emotet do čela žebříčku poskočil ze zářijové 5. pozice a ovlivnil 14 procent organizací po celém světě. Emotet byl na konci října šířen například halloweenskou spamovou kampaní. E-maily obsahovaly předměty jako Happy Halloween a Pozvánka na halloweenskou party. Součástí byla nebezpečná přílohu s nějakým halloweenským názvem.
Česká republika se znovu umístila mezi bezpečnějšími zeměmi a patřila jí 93. příčka, což je posun o pět míst oproti zářijové 88. pozici. Naopak Slovensko se posunulo mezi méně bezpečné země a poskočilo ze 79. pozice na 68. příčku. Na první místo se v Indexu hrozeb po více než roce znovu posunula bývalá jugoslávská republika Makedonie a na čele se drží i Maledivy, kterým po zářijové první příčce patřila v říjnu druhá pozice. Výrazný posun mezi nebezpečnější země zaznamenaly Bermudy, posun o 26 míst na 13. pozici.
(ČTK)