
„Turecko může snadno vytěžit 45 tun zlata díky podpoře investic ze soukromého sektoru a počtu výrobních zařízení, která byla letos uvedena do provozu,“ uvedl Yucel. Turecko v letech 2001–2019 vyprodukovalo 338 tun zlata, avšak na základě studií činí potenciální zásoby 6500 tun, z nichž bylo dosud vytěženo 1500 tun.
„Dovoz 140–160 tun zlata ročně vytváří pro Turecko schodek ve výši sedmi až osmi miliard dolarů. Turecko by však mohlo v příštích několika letech snadno vymazat 60 procent této ztráty, protože má potenciál, technologii a know-how. Máme schopnost zvýšit produkci na 60 tun zlata během pěti let a během 15 let produkovat 160 tun zlata, které dnes dovážíme,“ uvedl Yucel.
Turecký soukromý sektor investoval do průzkumu nalezišť nerostných surovin 1,5 miliardy dolarů a a dalších šest miliard dolarů do zařízení. Podle Yucela se Turecko z nulové výroby v roce 2000 stalo největším producentem zlata v Evropě.
I přes úspěchy tohoto průmyslového odvětví se těžba zlata dostala pod palbu opozičních stran a nevládních organizací, které, jak tvrdí Yucel, využívají tento emotivní námět jako politický nástroj.
„Těžba zlata, která má politický a mezinárodní rozměr, se stala v Turecku kontroverzním tématem poté, co byly zveřejněny produkční možnosti. Komunita byla, bohužel, nesprávně informována díky některým politickým stranám a nevládním organizacím, které toto téma využily jako politický nástroj,“ postěžoval si Anadolu Agency Yucel.
(rek)