
Epidemie koronaviru si v Číně vyžádala už více než 400 mrtvých, zatímco nakažených je přes 20.000. Šíření viru má negativní dopady na mnoho firem, které zavírají provozy. Vzhledem k tomu, že úřady silně omezují pohyb obyvatel, aby šíření nákazy co nejvíce omezily, firmy pociťují především pokles poptávky. Čína má druhou největší ekonomiku na světě a působí tam i mnoho globálních společností.
Hlavní ekonomka společnosti Pantheon Macroeconomics pro oblast Asie Freya Beamishová odhaduje, že HDP v Číně proti čtvrtému čtvrtletí klesne, a to právě proto, že mnoho firem bylo nuceno zastavit činnost. Celkem 24 čínských provincií, městských oblastí a regionů, které firmám nařídily, aby minimálně do 10. února zastavily práci, se loni na tvorbě HDP v Číně podílely více než 80 procenty. Na vývozu pak tento podíl dokonce přesáhl hranici 90 procent, upozornil server CNBC.
„Úřady říkají, že meziroční růst by mohl být slabší o jeden procentní bod, takže to jsme na pěti procentech. Už to je ale od čínských úřadů zásadní přiznání. Zejména pak v roce, kdy mají dlouhodobý cíl pro snížení chudoby a ten šestiprocentní růst musejí splnit,“ upozornila Beamishová v rozhovoru na CNBC. „My teď uvažujeme o meziročním růstu 3,8 procenta, když se ale na ta čísla podíváme znovu, dojdeme k meziročnímu růstu možná někde pod dvěma procenty,“ dodala.
(ČTK)