
„Cena zlata zůstala po novoročním období zvýšená, což je novinka,“ všimla si analytička banky Standard Chartered Suki Cooperová. „Vzácný kov může dokonce zdražit na víc než 1800 dolarů za unci a přiblížit se historickému maximu 1889,70 dolaru,“ tvrdí Bruce Yam z brokerské firmy Everbright Sun Hung Kai z Hongkongu.
Aktuálně můžeme sledovat skok z 1536 dolarů za unci 14. ledna na 1592 dolarů za unci o týden později. První týden v únoru pak cena unce oscilovala kolem 1550 dolarů, čímž se potvrdila poznámka analytičky Cooperové.
„Zlato vzrostlo v lednu o 4,8 % a dosáhlo sedmiletého maxima, protože investoři hledali bezpečné útočiště před koronavirem, což je trend, který letos ještě jeho cenu podpoří,“ uvedli analytici South China Morning Post. I po zlevnění zlata v tomto týdnu to byl ve středu stále zisk až 4 %. Jeho meziroční nárůst následuje 18% jízdu v roce 2019.
Akciové trhy versus zlato
Epidemie viru, který si vyžádal téměř 500 životů a infikoval více než 24 tisíc lidí, zpočátku vyděsila investory, kteří na začátku nového lunárního roku v pevninské Číně a v Hongkongu shodili akciové trhy na rekordní minima. Ale potom jim ve víře, že si Čína poradí, otrnulo. Růst ceny zlata se zastavil a akciové trhy se zotavily.
„Nemyslíme si, že by portofoila investorů už byla přeplněná zlatem … Ve druhé polovině roku 2020 stále vidíme trvalé riziko růstu jeho ceny,“ uvedla Cooperová a připomněla, že drahý kov zůstal pevný i během epidemie SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) v roce 2003.
Také Bruce Yam říká, že cena zlata letos poroste. V nejbližší době předpovídá nárůst na 1624 dolarů za unci. „Zatím lidé mají zájem o koupi masek víc než o nějaké investice, přesto jsou investoři připraveni nakoupit letos víc zlata, protože obchodníci cítí, že jeho cena je připravena k nejsilnějšímu růstu za téměř deset let.“
Inflace a těžba jako další faktory
Navíc epidemie přiměla vládu v Číně a dalších zemích ke krokům proti oslabování ekonomik, což by mohlo vést ke zvýšení inflace. „Kdykoli se inflace zvýší, cena zlata vzroste, protože drahý kov je nejlepší investicí k zajištění proti rizikům inflace,“ cituje Yama jihočínský Morning Post.
Jerry Jrearz, obchodní ředitel makléřské společnosti First Asia Merchants Bullion z Hongkongu, připojil, že Čína je také významným dodavatelem zlata a propuknutí epidemie vedlo ke zpoždění těžby. „Pokles nabídky povede k tomu, že se cena zlata na celém světě v letošním roce dál zvýší na minimálně 1700 dolarů za unci,“ pověděl čínskému deníku.
(rek)