
„Nový rekord odpovídá zvýšené ceně zlata, ale také velmi silné poptávce,“ vysvětluje generální ředitel Deutsche Börse Commodities Steffen Orben. „S pokračující nejistotou zvýšili institucionální i soukromí investoři své držby zlata pro účely zajištění.“ Pro každý podílový list je v centrálním trezoru uložen přesně jeden gram zlata, ujišťuje Xetra-Gold.
Dopad koronaviru se zdá být mnohem významnější, než se odhadovalo. V důsledku toho měl SPDR Gold minulý týden největší týdenní zisk za víc jak šest měsíců. A jsou to právě zlaté burzovní fondy, které světu diktují cenu žlutého kovu.
Analytik finanční skupiny Citigroup Aakash Doshi proto očekává, že zlato v příštím roce nebo dvou překoná hranici 2000 dolarů za unci, což znamená zhruba 22% nárůst ze současné ceny. Banka Goldman Sachs tipuje, že se zlato dotkne 1850 dolarů ještě letos, pokud hrozba koronaviru přetrvá.
Nejrozvinutější a rozvíjející se ekonomiky nyní uvolňují své měnové politiky. Týká se to centrálních bank zemí, které tvoří asi 70 % světového HDP. Cenné papíry se záporným výnosem vyskočily koncem ledna o 1,16 bilionu dolarů. Až 90 % dluhopisů vyspělých zemí se obchoduje se záporným výnosem. Jedna z mimořádně bezpečných investic tak přestává být zajímavá.
Další vlivy: volby a inflace v USA
„Investoři by si měli rovněž uvědomit, že rok 2020 je americkým volebním rokem, který pravděpodobně vyvolá volatilitu na trhu. Zlato v běžném volebním roce v průměru stoupá o 8,99 %. V předchozím volebním roce získal SPDR Gold zhruba 8 %,“ upozorňuje server Yahoo.
Přestože je americká inflace stále utlumená, zaznamenává růst. Ve Spojených státech v lednu 2020 vyskočila na 2,5 % z 2,3 % v prosinci loňského roku a překonala tržní prognózu 2,4 %. To znamenalo nejvyšší hodnotu od října 2018. Na zlato se však pohlíží jako na aktivum chráněné proti inflaci. I když se inflace ještě zvedne, zlatu nehrozí žádné nebezpečí.
(rek)