
„Kromě toho, že v roce 2019 byla historicky nejvyšší produkce zlata v Austrálii, byl vynikající zejména prosinec, kdy se vytěžilo 87 tun, čímž padl rekord 82 tun z června,“ uvedla Sandra Closeová, ředitelka Surbiton Associates. „Rekordní těžby bylo dosaženo novými projekty, růstem produkce již existujících dolů a dalšími operacemi.“
Slabší australský dolar vůči americkému těžařům značně pomohl – zejména vzhledem k tomu, že cena amerického dolaru během roku 2019 rostla. „Cena zlata v australských dolarech v posledních třech měsících minulého roku dosáhla rekordního průměru 2168 australských dolarů za unci,“ uvedla dále Closeová.
„Od té doby cena zlata v australských dolarech ještě stoupla a 24. února dosáhla rekordní výše 2529 australských dolarů za unci.“ Při přepočtu 2400 australských dolarů za unci měla celková těžba hodnotu přes 25 miliard australských dolarů, a tak se zlato stalo jedním z hlavních australských exportů.
Čínská těžba se propadá
„Spekulovali jsme, že Rusko, které každoročně zvyšuje těžbu zlata, by se mohlo stát po Číně druhým největším producentem zlata na světě a přeskočit Austrálii, leč ta rovněž zvyšuje produkci zlatých dolů a jistě si udržela druhé místo. Pokud bude tento trend pokračovat a těžba čínského zlata bude klesat, i třeba kvůli koronaviru, může se mezera mezi čínskou a australskou produkcí zlata letos výrazně snížit,“ dodává analytik Lawrie Williams na webu londýnského obchodníka se zlatem Sharps Pixley.
Čína v roce 2019 oznámila těžbu 380,2 tuny zlata. Avšak produkce padá již třetím rokem. Pokud by klesala současným tempem, mohla by být Čína během několika let sesazena z prvního místa buďAustrálií, nebo Ruskem.
(rek)