
Centrální banka už na 30 dní přerušila denní nákupy deviz do státních rezerv, aby snížila tlak na další pokles domácí měny. Dolar k rublu dnes přidává skoro čtyři procenta na 71,90 rublu za dolar a je nejsilnější od roku 2016.
Kurz rublu do značné míry ovlivňuje cena ropy, příjmy z jejího prodeje totiž plní ruskou státní pokladnu. Cena ropy ale v pondělí spadla zhruba o 30 procent a zaznamenala nejhlubší propad od války v Perském zálivu v roce 1991. Reagovala tak na rozhodnutí Saúdské Arábie zaplavit trh ropou v odvetě za to, že Rusko odmítlo přistoupit na koordinované snížení těžby za účelem podpory cen suroviny.
Ruská centrální banka je připravena použít i další nástroje měnové politiky, aby zachovala finanční stabilitu. Analytici se domnívají, že přijatá opatření by mohla stačit na to, aby se trh stabilizoval. „Tyto kroky posilují názor, že trhy se dnes zotaví,“ řekl šéf investic ze společnosti Loko-Invest Kirill Tremasov.
Propad rublu často vede k obavám z růstu inflace. Silnější euro a dolar totiž mají tendenci promítnout se v Rusku do růstu cen, neboť prodražují zboží z dovozu.
(ČTK)