
Ačkoli mnoho analytiků poukazuje na robustní bezpečnostní model bitcoinu a jeho malou korelaci s jinými trhy, tato vlastnost se zatím v žádné těžké zkoušce ještě neprokázala. I přes zbožné přání mnoha příznivců bitcoinu se cena tohoto digitálního aktiva, které mělo prosperovat v době nejistoty, také snížila.
Před zprávou o propadu ceny ropy se bitcoin obchodoval kolem 8700 dolarů, po ní ovšem došlo k dramatickému poklesu a kryptoměna se nyní obchoduje kolem 7900 dolarů. Je tedy zřejmé, že bitcoin dosud nefunguje, přestože se jako bezpečný přístav mnohokrát nabízel.
Virtuální měna bitcoin byla vytvořena po finanční krizi v roce 2008 a její majitelé vždy předpokládali, že bude bezpečným útočištěm. Vypadá to, že předpokládali špatně. Pokud bitcoin není měna, není obchod s hodnotami a není ani bezpečné útočiště, co to tedy je?
„Přestože je bitcoin v mnoha ohledech lepší než zlato (je vzácnější, dělitelnější, snadno transportovatelný), není divu, že trhy takto reagují. Důvěra ve zlato během tisíciletí jeho historie a vnímání jeho měnové funkce přece jen převažuje. Bitcoin je patrně příliš radikální inovací, zvláště když existuje zatím jen jedenáct let,“ hájí virtuální měnu její webový propagátor BeInCrypto.
„Bitcoin stále není v hledáčku mnoha investorů. Zájem o toto aktivum však stále roste, stejně jako důvěra. Pokud bude bitcoin fungovat, univerzální důvěra v něj bude přirozeně růst. I když dnes zjevně nefunguje jako životaschopné úložiště hodnoty, lidé, kteří v něj stále věří, jsou přesvědčeni, že se jím stane.“
(rek)