
Podle šéfa italské vlády je zapotřebí vytvořit nástroj společných dluhopisů, který by stál v čele hospodářského oživení a plánu investic na podporu ekonomiky v celé EU. Zdůraznil, že každá členská země by podle něj nadále byla odpovědná za své dluhy.
Využití záchranného fondu ESM, který by si půjčoval na trzích a poskytoval levné úvěry vládám za stanovených podmínek, není vhodné řešení, řekl Conte. Možnost využívání ESM ve čtvrtek nadhodili při videokonferenci šéfové států a vlád zemí EU.
„ESM je nástroj vytvořený na pomoc jednotlivým členským státům, které čelí finančním problémům v důsledků asymetrických šoků,“ dodal italský premiér s tím, že epidemie koronaviru místo toho způsobuje hospodářský šok pro celou Evropu. „Pokud Evropa nezvládne tuto historickou výzvu, celá Evropa riskuje, že v očích svých vlastních občanů ztratí smysl existence.“
Von der Leyenová v rozhovoru pro agenturu DPA odmítla informace týdenníku Der Spiegel, že EK chce na trzích vydávat vlastní dluhopisy, kterými by financovala miliardovou pomoc jednotlivým členským státům v podobě podpory v nezaměstnanosti. Jednat by se mělo o předchůdce evropských dluhopisů.
Na čtvrtečním videosummitu se lídři EU nedokázali shodnout na společných hospodářských opatřeních v reakci na epidemii koronaviru. Zatímco Itálie, Španělsko, Francie a další země usilují o společné dluhopisy, tradičně šetrné země v čele s Německem nechtějí, aby kvůli stimulům bobtnal veřejný dluh. Představitelé eurozóny mají nyní dva týdny na to, aby přišli s řešením, jak během koronavirové krize podpořit ekonomiku.
Von der Leyenová při debatě nezaujala jednoznačné stanovisko, podle DPA však ukázala pochopení pro německou pozici. „Koronavirové dluhopisy jsou v podstatě pouze heslem,“ uvedla šéfka EK. „Za nimi se skrývá daleko větší problém, kdo za ně bude ručit. V tomto ohledu jsou výhrady Německa, ale i dalších zemí, oprávněné,“ dodala.
(ČTK)