
Zlato jako investice si podle Saxo Bank nyní vzalo pauzu. „I přes nutnost konsolidace a s tím spojené riziko další minimální korekce, zůstává náš dlouhodobý pohled pevně růstový. Úroveň stimulů, které v současné době vstupují do globální ekonomiky, v nadcházejících letech pravděpodobně podpoří výnosovou křivku zlata,“ uvedl bankovní expert Ole Hansen.
Nedávný posun ceny zlata nad 1700 dolarů byl způsoben americkou centrální bankou, která oznámila finanční injekci do ekonomiky v hodnotě 2,3 bilionu ničím nepodložených dolarů.
„Nejnovější program určený k udržení toku kapitálu uprostřed pandemie tak bude dál přispívat k nižším reálným úrokovým výnosům, které v současnosti jsou na -0,56 procenta. Zejména pokud se výsledek současných iniciativ centrální banky projeví ve vyšší inflaci,“ uvažuje šéf analytiků Saxo Bank o další funkci zlata.
Dva kroky vpřed, jeden krok zpět
Investoři proto, zejména prostřednictvím fondů obchodovaných na burze, pokračovali v investicích do derivátů zlata. Navzdory tomu, že došlo k pozastavení zlatého růstu, poptávka po zlatu prostřednictvím fondů pokračovala, přičemž podíly v cenných papírech dosáhly hodnoty rekordních 2922 tun zlata, s letošním nárůstem o 345 tun.
Současná poptávka po zlatu je zjevně poháněna poptávkou po tzv. „papírovém“ zlatu, zatímco poptávka centrálních bank a klíčových zemí, jako jsou Čína a Indie, po fyzickém zlatu se zastavila.
„Zatímco poptávka po zlatu zůstává silná, cenová reakce je poněkud zklamáním. Zlato prostě postupuje stylem dva kroky vpřed a jeden krok vzad jako v minulém roce. V této fázi však krátkodobí spekulanti nemají důvod k útoku na žlutý kov, pokud se drží v okolí 1700 dolarů za unci. Pokud by tu chybu udělali, mohlo by to znamenat pokles ceny směrem k 1680 dolarům nebo v nejhorším případě 1640 dolarům za unci,“ odhadl velmi přesně analytik dánské banky.
(rek)