
Základní úroková sazba Fedu se nyní nachází v pásmu nula až 0,25 procenta. Centrální banka předpokládá, že bude sazbu držet na této úrovni, dokud nebude přesvědčena, že by se ekonomika dokázala vypořádat s nynějšími problémy. Hodlá rovněž pokračovat v nákupech dluhopisů.
Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci signalizoval, že k zajištění dostatečně silného hospodářského oživení možná budou zapotřebí další stimulační opatření, a to nejen ze strany centrální banky.
Koronavirová krize podle Fedu „působí obrovské lidské a ekonomické útrapy ve Spojených státech a po celém světě“. „Virus a opatření přijatá na ochranu zdraví veřejnosti vedou k prudkému poklesu ekonomické aktivity a k nárůstu rušení pracovních míst,“ upozornil Fed.
Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se v prvním čtvrtletí v přepočtu na celý rok snížil o 4,8 procenta. Největší ekonomika světa tak kvůli koronaviru zaznamenala nejprudší propad od globální finanční krize z roku 2009.
Analytici se ale domnívají, že to nejhorší pro americkou ekonomiku teprve přijde, protože se začne projevovat pokles výdajů spotřebitelů i firem. „Ve druhém čtvrtletí celková ekonomická aktivita pravděpodobně klesne bezprecedentním tempem,“ uvedl Powell. „Hloubka a délka trvání ekonomického poklesu jsou mimořádně nejisté a budou ve velké míře záviset na tom, jak rychle se podaří dostat virus pod kontrolu,“ dodal.
(ČTK)