
V minulosti už se na toto obchodování s akciemi zaměřilo Německo, které odhadlo, že kvůli nim na daních přišlo o více než pět miliard eur (137 miliard Kč). EBA ale zjistil, že ne všechny členské státy nazírají na tyto obchody jako na daňové zločiny.
EBA proto připravil na léta 2020 a 2021 akční plán s požadavky na posílení opatření proti praní špinavých peněz, které se na tyto transakce vztahují. Cílem je zpřísnit kontrolu toho, jak banky k těmto obchodům přistupují.
Podezřelé transakce se vztahují k rozhodnému dni pro výplatu dividendy, nebo k době těsně před tímto datem. Akcie se mohou prodávat buď s nárokem na dividendu pro nového majitele, což se označuje jako cum, nebo bez nároku, tedy ex, což umožňuje získat vrácení daně.
Uvedené transakce obvykle zahrnují obchody přes hranice v rámci syndikátu bank, investorů a hedgeových fondů, aby se vytvořil dojem mnoha majitelů, z nichž má každý nárok na vrácení daně.
Od soudu v německém Bonnu odešli v březnu za účast v systému cum-ex, který zahrnoval desítky bank a investorů, s podmíněným trestem dva britští bankéři. Bylo to poprvé, co soud označil cum-ex obchodování za nezákonné, do té doby se aktérům dařilo po léta tvrdit, že využívali mezery v zákoně.
(ČTK)