
Ukazuje se, že páteční varování guvernéra americké centrální banky Jerome Powella, před katastrofálními dopady pandemie na stav hospodářství potvrzené tvrdými statistickými daty za duben, kdy maloobchodní prodej a tovární produkce zaznamenaly dvojciferné propady, se naplno projevilo až v pondělí.
Komerční nemovitosti by mohly patřit k nejohroženějším průmyslovým odvětvím, pokud by se krize prohloubila, uvedla mimo jiné americká centrální banka ve své zprávě o finanční stabilitě.
Powell rovněž v pátek v rozhovoru s televizí CBS uvedl, že proces hospodářského oživení může trvat až do konce příštího roku.
„Další podporou zlata byly nedávné spekulace, že americké úrokové sazby by mohly být i negativní, zatímco podíly ve zlatem zajištěných burzovních fondech jsou na historických maximech,“ doplnila agentura Bloomberg.
Zisky zlata
Cena fyzického zlata tak jen za necelou polovinu letošního roku vzrostla o 16 procent. Je tak už o pouhé procento za svým výkonem za celý loňský rok. Obchodovalo se bez několika centů za 1764 dolarů. Objednávky na nákup zlata v červnu se na americké burze v pondělí ráno tamního času pohybovaly kolem 1775 dolarů za unci.
Rekordy nepadaly jen v českých korunách, ale i v librách šterlinků a eurech. V Británii se obchodovalo nad hranicí 1450 liber, v EU přes 1630 eur za unci, i přes posílení vůči dolaru.
„Vyhlídka, že v dohledné době nebude vyvinuta žádná antikoronavirová vakcína znamená, že ekonomické zotavení bude pravděpodobně mnohem problematičtější, než si myslí optimisté. Zlato bude navíc těžit z obrovského množství peněžní zásoby, kterou centrální banky vyrábějí,“ prohlásil Gavin Wendt, hlavní analytik zdrojů v MineLife
(rek)