
„Na sestupné fázi bylo české hospodářství před nástupem koronakrize, avšak necelé tři týdny restrikcí a dobrovolných odstávek stáhly ekonomiku do hluboké recese. A to ještě budou výsledky prvního čtvrtletí vypadat skvěle proti tomu, co nás čeká za čísla ve druhém čtvrtletí,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Nadále tak počítá letos s desetiprocentním propadem ekonomiky.
„Struktura poptávky i produkce potvrzuje, že opatření proti pandemii nebyla jedinou příčinou propadu v dynamice HDP. Česká ekonomika se dostala na konec svého investičního cyklu a tvorba fixního kapitálu by propadla i bez pandemie,“ upozornil hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek. Pro ČR i celou Evropu podle něj platí, že hlavní náraz zažívají ekonomiky nyní v druhém čtvrtletí, kdy ale zároveň také již podle něj dochází k odrazu od dna.
„České hospodářství nečekají lehké časy ani v nejbližších měsících. Ani po uvolnění restrikcí však nebude návrat na standardní fungování jednoduchý. Lze proto očekávat, že ekonomický výkon ve druhém čtvrtletí bude zasažen ještě mnohem výrazněji a pokles HDP s velkou pravděpodobností dosáhne dvouciferných hodnot,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. Tan za celý letošní rok čeká pokles ekonomiky o 7,6 procenta.
Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že propad ekonomiky v samotném březnu byl přes deset procent a v posledních týdnech března až čtvrtinový. „Vzhledem k tomu, že duben byl restrikcemi zasáhnut téměř celý a květen se vracel k normálu také relativně pomalu, je patrné, že pokles tuzemské ekonomiky v 2. čtvrtletí bude dvouciferný,“ uvedl.
I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka dno ekonomického propadu nastane ve druhém čtvrtletí, kdy lze očekávat až dvouciferný pokles. „Ve druhé polovině roku dojde k oživení domácí ekonomické aktivity, ale rychlý návrat produkce na předkoronavirové úrovně lze téměř s jistou vyloučit. Na předkoronavirové úrovně produkce se do konce letošního roku rozhodně nedostaneme,“ uvedl.
(ČTK)