
V případě programů COVID ze zveřejněných statistik podle Miroslava Zámečníka vyplývá, že před dopady pandemie covid-19 nebyl ušetřen téměř žádný obor. Největší podíl zaručených úvěrů získaly podnikatelé ze zpracovatelského průmyslu, velkoobchodu a maloobchodu, ubytování a stravovacích služeb.
Statistika, která reflektuje stav k 29. květnu, podle něj také ukázala, že z hlediska počtu i objemu schválených žádostí, ale také čerpání zaručených úvěrů, se jedná o podstatně nižší čísla, než byla předpokládaná a avizovaná poptávka ze strany podniků a živností. V programech Covid II a Covid Praha byly podle něj k 29. květnu čerpány úvěry jen za zhruba 4,5 miliardy korun.
„V následujících týdnech by se již měl začít projevovat efekt nových, objemově nesrovnatelně větších záručních programů Covid Plus a Covid III, připravených ve spolupráci s členskými bankami České bankovní asociace, kde se předpokládá rozsah čerpání o dva řády vyšší,“ uvedl Miroslav Zámečník.
Komerční banky podle České bankovní asociace evidují na tisíc žádostí o půjčky v programu COVID III. Program, ve kterém za úvěry ručí Českomoravská záruční a rozvojová banka, by měl fungovat do konce roku. Bude rozdělen do několika výzev. V první finanční instituce poskytnou podnikatelům úvěry až 167 miliard korun. Vláda do programu vyčlenila 150 miliard korun. Díky tomu budou moci podnikatelé čerpat půjčky v objemu až 500 miliard korun. Podporu by mohlo získat až 150.000 podnikatelů.
V případě programu COVID Plus pro velké exportně zaměřené podniky jsou na záruky vyčleněny čtyři miliardy korun. Exportní garanční a pojišťovací společnost, která u programu za půjčky bude ručit, v pondělí schválila první žádost.
(ČTK)