
Diego Parrilla, který v čele fondu Quadriga Igneo spravuje 450 milionů dolarů, říká, že bezprecedentní peněžní stimuly podněcují bubliny aktiv a závislost na firemních dluzích, což znemožňuje zvýšení úrokových sazeb bez ekonomického krachu. Zlato by podle něj mohlo v příštích třech až pěti letech zdražit na 3000 až 5000 dolarů za unci, a to ze současné ceny 1800 dolarů.
„To, co zažijete v příštím desetiletí bude zoufalé úsilí bank a vlád jen tisknout peníze a půjčovat si a zachraňovat kde co, jen aby se zabránilo zhroucení celého systému,“ cituje Parrillu agentura Bloomberg.
Zatímco tradiční fondy mají za úkol trvale generovat pozitivní výnosy, Parrillův fond je při generování kapitálu zaměřen na zajištění před dalším velkým pádem. Tedy zcela opačným směrem než je na Wall Streetu běžné.
Hodnota jeho defenzivního portfolia hodně vyskočila, když se v únoru a březnu začal hroutit trh v obavách vyvolaných koronavirem. Fond investuje asi 50 procent do zlata a drahých kovů, 25 procent do státních dluhopisů a zbytek do opčních strategií, které těží z chaosu na trhu, tedy zejména do opcí na zlato a americký dolar.
S Wall Streetem se Parrilla shoduje v tom, že cenové tlaky vyvolané rekordními stimulačními výdaji urychlují inflaci a letité volání po jejím rychlejším růstu se ukázalo jako špatné řešení.
Bubliny už jsou příliš veliké
Zlato letos zaujalo i některé z nejvýznamnějších světových investorů, kteří tvrdí, že rychlá expanze rozvah centrálních bank sníží hodnoty devizových měn a zvýší poptávku po tvrdých aktivech.
Z pohledu Parrilly stimulační balíčky pouze prohlubují problémy ve finančním systému centrálních bank, které udržovaly reálné úrokové sazby na nule víc než deset let a v krizi jsou ochotny přepsat dosavadní pravidla.
„Jednou z klíčových bublin je papírová měna a jednou jasnou antibublinou v tomto systému je zlato,“ uvedl s dodatkem, že dalšími příklady jsou volatilita, korelace a inflace. „Bubliny jsou příliš velké na to, aby nepraskly, i když všichni dělají vše pro to, aby tomu zabránili,“ tvrdí Parrilla.
(rek)