
Důvodem je „potenciální názorový posun amerického Fedu (centrální banky) ohledně inflačního vývoje na pozadí rostoucího geopolitického napětí, zvýšené americké domácí politické a sociální nejistoty a rostoucí druhé vlny pandemie“. V poslední době zlato překonalo zisky reálných úrokových sazeb a dalších alternativ k dolaru, připomíná tým analytiků vedený Jeffreyem Curriem.
„V kombinaci s rekordní úrovní akumulace dluhu vlády USA se začaly objevovat skutečné obavy týkající se životnosti amerického dolaru jako rezervní měny,“ varuje analytický tým.
Currie a jeho tým překvapivě uvádějí, že zajištění proti inflaci, jako jsou komodity a akcie, jsou v současné době pravděpodobně mnohem levnější než možná v budoucnosti, kdy by se inflace mohla začít projevovat. Současné snižování hodnoty měn a akumulace dluhu „zasévá semena pro budoucí inflační rizika, přestože zůstávají dnes nízká“.
„Zlato vzrostlo za poslední měsíc asi o 7 % oproti propadu dolaru o 3,7 %. Zdá se však, že zlato se v úterý zastavilo, zatímco dolar se posunul nahoru,“ doplňuje server Market Watch.
Analytici německé Commerzbank varují, že rekordně vysoké ceny zlata budou po určitou dobu vážně ovlivňovat důležitou poptávku zejména z Asie, přičemž Čína v letošním roce zaznamenává pokles spotřeby v první polovině roku o 38 %. „Hodně proto bude záležet na tom, zda investoři na Západě zůstanou ochotni nakupovat velké množství zlata i za současné ceny,“ řekl analytik Carsten Fritsch.
Podle Goldman Sachs se tlak na měny dosud netýkal rozvíjejících se trhů, které ale začínají mírný tlak zaznamenávat, růst však má být v každém regionu jiný. Zájemci o zlato z těchto zemí jsou připraveni vstoupit na trh až se ceny stabilizují a kupujícím z rozvinutých zemí dojde šťáva. To by však mohlo zajistit přinejmenším stabilizaci zlatých zisků.
(rek)