
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce po 15:00 SELČ přidával 0,6 procenta na 93,92 bodu. V červenci index odepsal více než čtyři procenta, což byl nejvýraznější měsíční propad od září 2010. Od vrcholu z letošního března dolarový index oslabil asi o deset procent.
Analytici tvrdí, že za červencovým propadem kurzu dolaru byl i slabší zájem o měny, které jsou považovány za takzvané bezpečné přístavy v dobách nejistoty. Finanční trhy se dál zotavovaly z prudkého poklesu, který kvůli dopadům koronavirové krize zaznamenaly na jaře, a předpokládá se také, že americká centrální banka (Fed) bude pokračovat v uvolňování své měnové politiky. To je rovněž faktor pro pokles kurzu dolaru.
„Faktory, které vedly k tomu, že dolarový index sestoupil z březnového maxima o deset procent, zůstávají v platnosti. My očekáváme, že v srpnu se na trhu vytvoří podmínky k tomu, že obchodníci budou chtít po růstu kurzu prodávat,“ poznamenali ve zprávě klientům analytici banky ING, které citovala agentura Reuters. Američtí zákonodárci se také zatím neshodli na další podpoře ekonomiky.
Euro k dolaru včera odpoledne odepisovalo přes půl procenta na 1,1703 USD, k japonskému jenu pak společná evropská měna ztrácela 0,15 procenta na 124,51 JPY. Dolar k jenu přidával více než 0,4 procenta na 106,37 JPY. Japonská měna zvolna zpevňovala celý červenec, na konci minulého týdne se dostala až pod 105 JPY za dolar.
(ČTK)