
Vývoz textilního zboží klesl v pololetí o 6,6 procenta, oděvních výrobků o 5,4 procenta. Naopak stoupl dovoz textilního zboží, a to o 9,6 procenta. I v tomto případě je podle ATOK příčinnou pandemie, na růstu se významně podílely dovozy z Číny. U oděvního zboží dovoz klesl o 4,4 procenta. „Celková bilance textilního a oděvního průmyslu je tedy záporná,“ uvedl ATOK.
V odvětví bylo v prvním pololetí zaměstnáno 29 400 lidí, což znamená meziroční pokles o 5,7 procenta. Vyšší propad byl v textilním průmyslu, a to o 5,8 procenta na 19 400 lidí. V oděvním sektoru ve sledovaném období pracovalo deset tisíc zaměstnanců, o 5,5 procenta méně než v prvním pololetí loňského roku.
ATOK je nezisková organizace sdružující právnické i fyzické osoby českého textilního, oděvního a kožedělného průmyslu. Funguje od roku 1990, podle informací na svých webových stránkách má 62 členů. Jsou jimi převážně výrobci, ale také výzkumné ústavy, školy a obchodní organizace. Mezi výrobce patří například firmy Veba, Tonak, Mileta nebo Hedva.
(ČTK)