
Index spotřebitelské důvěry v srpnu klesl na 84,8 bodu z červencových 91,7 bodu. Dostal se tak nejníže od května 2014. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali nárůst indexu na 93 bodů.
Index se nyní nachází 36 procent pod letošním maximem, kterého dosáhl v únoru, tedy před začátkem vážnějších dopadů šíření koronaviru na ekonomiku Spojených států, upozornila agentura AP.
Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, neboť se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.
„Spotřebitelské výdaje v posledních měsících oživily, ale rostoucí obavy spotřebitelů ohledně vyhlídek ekonomiky a jejich finanční situace pravděpodobně v příštích měsících povedou k ochlazení výdajů,“ uvedla šéfka oddělení ekonomických ukazatelů v Conference Board Lynn Francová.
Průzkum ukázal, že spotřebitelé jsou v srpnu pesimističtější ohledně současné situace i vyhlídek. „Spotřebitelská důvěra nyní udělala dva kroky zpátky po obřím červnovém kroku kupředu,“ uvedl analytik Jim Baird ze společnosti Plante Moran Financial Adisors. „Počáteční naděje na rychlejší návrat ke stavu z doby před pandemií povadly,“ dodal.
Hrubý domácí produkt Spojených států se v letošním druhém čtvrtletí kvůli dopadům šíření koronaviru snížil v přepočtu na celý rok o rekordních 32,9 procenta. USA jsou největší ekonomikou na světě.
(ČTK)