
Kerimov před finančním propadem v roce 2008 vydělal peníze např. ve firmě Nafta Moskva nebo při nákupech a resuscitaci zbankrotovaných společností. Přibližně 20 miliard dolarů pak investoval do amerických bank, jako jsou Morgan Stanley nebo Goldman Sachs. Nakoupil akcie dalších společností, včetně BP, Boeingu a Deutsche Bank.
„Nakonec se stal největším akcionářem finančního giganta Morgan Stanley. Když finanční krize vypukla, Kerimov dál nakupoval v naději na oživení. Ztratil však miliardy,“ uvádí ruský web The Bell.
Podle Forbesu přišel oligarcha o domy, auto i soukromé letadlo. A tak se vrátil k investicím do Ruska. V roce 2009 si půjčil od státní banky VTB a koupil zhruba 40 procent největší ruské zlatokopecké společnosti Polyus. A právě tato investice se o 11 let později ukázala jako mimořádně zisková.
Schopnost získávat půjčky za příznivých podmínek je největší předností Kerimova. Podle Forbesu to bylo založeno nejen na jeho znalostech finančních trhů a schopnostech blufovat, ale také na vazbách na vlivné úředníky.
Jeho úspěchu nezabránily ani americké sankce uložené v roce 2018, přestože Kerimov i jako senátor nebyl Putinovi zvláště blízký. V témže roce francouzský soud zrušil jeho obvinění z praní špinavých peněz, státní zástupci ale v roce 2019 údajně zahájili nové vyšetřování.
(rek)