
Mezi podnikateli vzrostla důvěra o čtyři body na 89,5 bodu. Vyšší byla důvěra podnikatelů ve stavebnictví, obchodu i službách, naopak o bod klesla v průmyslu. „Podnikatelé v průmyslu jsou stále poměrně opatrní při hodnocení stávající celkové poptávky i v očekáváních výrobní činnosti pro nadcházející tři měsíce,“ uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.
Důvěra spotřebitelů v ekonomiku v září vzrostla o 3,2 bodu na 97,6 bodu. „Spotřebitelé se v září ve srovnání s předešlým měsícem méně obávali zhoršení své finanční situace. Současně ale chtějí více spořit, což koresponduje s jejich přetrvávajícími obavami ze zvýšení nezaměstnanosti a růstu cen,“ dodal Obst.
V meziročním srovnání je důvěra v českou ekonomiku stále výrazně nižší. Souhrnný indikátor byl loni v září 99,9 bodu. Mezi spotřebiteli dosáhla tehdy důvěra 108,3 bodu, v případě podnikatelů to bylo 98,2 bodu.
Souhrnný indikátor důvěry se zhruba od podzimu roku 2014 do začátku letošního roku držel kolem 100 bodů. Od letošního ledna začal mírně klesat. V březnu se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem následované preventivními opatřeními vlády proti šíření viru, která zahrnovala uzavření restaurací, kin či obchodů i omezení cestování. Důvěra v ekonomiku se v dubnu propadla pod 80 bodů, kde byla naposledy za ekonomické krize v roce 2009.
(ČTK)