
Největší ekonomika světa letos kvůli šíření koronaviru patrně vykáže první celoroční pokles od roku 2009, kdy se HDP kvůli globální finanční krizi propadl o 2,5 procenta. V příštím roce ekonomové podle průzkumu již počítají s růstem HDP, a to o 3,6 procenta.
Americké hospodářství nyní podle ekonomů čelí hrozbě kvůli možné eskalaci šíření koronaviru a kvůli dosavadní neschopnosti Kongresu poskytnout další podporu podnikům i spotřebitelům.
Ve druhém čtvrtletí se HDP v přepočtu na celý rok propadl o rekordních 31,7 procenta po pětiprocentním poklesu v prvním kvartálu. Ve třetím čtvrtletí očekávají ekonomové růst HDP ročním tempem 25 procent, což by byl nejprudší růst v záznamech, které sahají do roku 1947. Ve čtvrtém čtvrtletí pak čekají zpomalení růstu na 4,9 procenta.
Většina dotazovaných ekonomů předpokládá, že deset až 20 procent pracovních míst zaniklých v důsledku šíření koronaviru je natrvalo ztraceno. Řada hotelů, restaurací, obchodů a dalších podniků totiž nedokáže obnovit činnost.
Americká ekonomika podle vládních údajů zatím obnovila zhruba polovinu z 22 milionů pracovních míst zaniklých v důsledku koronavirové krize. Míra nezaměstnanosti v USA v září klesla na 7,9 procenta po dubnovém výstupu na 14,7 procenta.
(ČTK)