
Země již podle zdrojů letos přivezla zhruba 71 tun papíru od italské tiskárny Fedrigoni, ve které vlastní většinový podíl investiční firma Bain Capital. Obě firmy se ke zprávě o dodávkách papíru, který měl dorazit z Brazílie, odmítly vyjádřit. Venezuelská centrální banka na žádost o komentář nereagovala.
Potřeba bankovek s vyšší hodnotou ve Venezuele je způsobena slábnoucí měnou a inflací, která loni podle odhadů činila 2400 procent. To znamená, že k zaplacení košíku potravin je potřeba nyní pytel hotovosti.
Současná dodávka papíru bude poslední od Fedrigoni, která nyní plní smlouvu podepsanou v roce 2018, tedy rok předtím, než se venezuelská centrální banka dostala na sankční seznam USA s cílem odstřihnout vládu prezidenta Nicoláse Madura od globálního finančního systému. Italskou tiskárnu později koupila firma Bain.
Venezuelská ekonomika je již sedmým rokem v recesi a letos by měla klesnout o 20 procent kvůli koronavirovým omezením a kolapsu příjmů z ropy. Předchozí snahy o stabilizaci měny škrtem nul a vytištěním nových bankovek selhaly. Úřady se tváří, že nevidí nárůst transakcí v amerických dolarech. Firma Ecoanalitica odhaduje, že až 60 procent nákupů se nyní uskutečňuje v dolarech.
Venezuelu trápí hyperinflace od roku 2017 a výrazně snížila schopnost většiny Venezuelanů kupovat i to nejzákladnější zboží. Průměrná rodina potřebuje k uspokojení základních potřeb více než 100násobek oficiální minimální mzdy.
(ČTK)