
Evropské ekonomiky poprvé zaznamenaly odliv investic o sedm miliard USD. Loni naopak získaly investice za 202 miliard USD. Příliv investic do USA se snížil o 61 procent na 51 miliard USD.
„Globální toky přímých zahraničních investic za první polovinu letošního roku klesly o téměř polovinu. Bylo to drastičtější, než očekáváme za celý rok,“ uvedl ředitel divize investic a podnikání UNCTAD James Zhan. Za celý letošní rok se má podle něj příliv investic snížit o 30 až 40 procent a v příštím roce o pět až deset procent.
Průmyslové země, které obvykle na celkových transakcích mívají podíl kolem 80 procent, byly zasaženy nejvíce. Příliv investic do průmyslových zemí klesl na 98 miliard USD, nejníže od roku 1994.
Z největších příjemců investic v roce 2019 zaznamenaly v pololetí nejvyšší pokles Itálie, USA, Brazílie a Austrálie. Klesajícímu trendu se podařilo odolat Číně, jejíž příliv investic zůstal relativně stabilní. Zhan upozornil, že za první pololetí se příliv investic do Číny snížil pouze nepatrně a za devět měsíců letošního roku dokonce vzrostl o 2,5 procenta. Většina investic v Číně směřovala do služeb elektronického obchodu, specializovaných technologických služeb a výzkumu a vývoje.
Přímé zahraniční investice zahrnují převzetí zahraničních podniků, přeshraniční vnitropodnikové půjčky či investice do nově vznikajících podnikatelských projektů v zahraničí. Jsou považovány za jeden z ukazatelů globalizace, napsala agentura Reuters.
(ČTK)