
Akcie v prosinci dosáhly na celém světě čerstvých maxim a vůbec nejlepších měsíčních zisků v naději na rychlé hospodářské oživení. Bank of America očekává, že celosvětový hrubý domácí produkt vzroste v roce 2021 o 5,4 %, což by byl největší nárůst za téměř půl desetiletí.
Za poslední čtyři týdny bylo do akciových fondů nalito rekordních 115 miliard dolarů, uvedla investiční banka. V posledním týdnu to bylo 9,7 miliardy, což by mohlo naznačovat, že potenciál se vyčerpává. Většina těchto investic ale nepochází z odlivu peněz ze zlatých fondů, protože za poslední tři týdny z nich investoři vybrali jen devět miliard dolarů.
„Posledních 10 měsíců se vyznačuje nejrychlejším medvědím (poklesovým) trhem všech dob… největší politickou panikou všech dob … největším pohybem peněz na Wall Streetu všech dob,“ vyjímá Reuters nejzajímavější argumenty ze zprávy.
Dolar a bitcoin
Bank of America rovněž upozornila na znehodnocení dolaru, když tvrdí, že pokud by se dolarový index ponořil pod 90, mohlo by dojít k neuspořádanému poklesu nejlepší světové měny a k neuspořádaným skokům ve výnosech amerického ministerstva financí a pravděpodobně i v oblibě spekulací s bitcoiny. Index dolaru vůči ostatním hlavním měnám byl v pátek na 90,567.
Dramatický podzimní pokles dolaru se shoduje s velkolepým vzestupem bitcoinu, který v letošním roce vzrostl téměř o 170 %. Ale jak říká americký mulitimilardář Paul Tudor Jones, tržní kapitalizace bitcoinů je příliš nízká. „Tržní strop 500 miliard dolarů se nedá porovnat s akciovými stropy v hodnotě 90 bilionů dolarů a bůhví kolika bilionům v měnách. Ani ve vztahu ke zlatu, což je osm nebo devět bilionů dolarů,“ řekl v interview s Yahoo! Finance.
Jen zlatý poklad USA má hodnotu zhuba tří čtvrtin všech bitcoinů, které byly vykutány, takže povídačky o tom, jak bicoin nahradí zlato, dnes nemají racionální opodstatnění, byť se aktuálně bitcoin prodává za 19 tisíc dolarů.
(rek)