
Konkrétně v Česku po snížení ve druhém čtvrtletí experti pozorují zvolna rostoucí zájem investorů o nové akviziční cíle, především v telekomunikacích a v tradičních výrobních oborech. Objem rozjednaných transakcí se tak navzdory pandemii držel na podobné úrovni jako v předcházejícím roce.
Aktivita investorů pomalu roste. „Přestože v regionu střední Evropy fúze a akvizice významně poklesly, globální vývoj naznačuje optimismus. Celosvětově totiž trh vzrostl. Může za to především zvýšená aktivita investorů v Severní Americe a Číně, které se postupně vzpamatovávají z důsledků pandemie,“ uvedl vedoucí transakčních služeb BDO Milan Svoboda.
Naděje vzbuzuje především množství rozjednaných obchodů, počet dokončených transakcí i nadále klesal, byť pokles zlehka zpomaluje. Některým sektorům, například telekomunikacím nebo farmaceutickému průmyslu však pandemie paradoxně pomohla a ceny při prodejích firem mohou stoupat, dodal Svoboda.
Rozvoji obchodu v oblasti fúzí a akvizic nepřála i ve třetím čtvrtletí koronavirová krize. Jenom samo omezení pohybu osob bránilo uzavírat transakce. Rovněž integrace nakoupené firmy je bez fyzické přítomnosti obchodních partnerů v podstatě nerealizovatelná.
Mnoho investorů se v předchozích měsících věnovalo především svým vlastním firmám než novým investicím a důležité bylo převést je přes náročné období. Množství rozpracovaných transakcí se však na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí proti slabému druhému kvartálu zvýšilo i s ohledem na bezprecedentní emise peněz z centrálních bank. „Lze očekávat, že v blízké době dojde k jejich dokončení,“ uzavřel Svoboda.
(ČTK)