
Ve srovnání s předchozím měsícem Indie nakoupila 2,8 tuny zlata a nyní oficiálně vlastní 672,9 tuny měnového zlata. Uzbekistán přidal 8,5 tuny zlata a nyní drží 324,1 tuny. Katar přidal do svých zlatých pozic 3,1 tuny. Emirát má zlaté rezervy ve výši 56,7 tuny. Všechny tři uvedené země zvětšují v posledních měsících svůj zlatý poklad pravidelně.
Na druhé straně turecké zlaté rezervy prudce poklesly, hlášeno je nyní 547 tun. To je o 20,9 tuny míň než v předchozím měsíci. V Turecku se do rezerv počítá také zlato uložené komerčními bankami u turecké centrální banky.
Další drobnější přírůstky hlásí Ukrajina (+0,6 tuny), Filipíny a Srbsko, (+0,2 tuny). Celkové světové zásoby zlata jsou nyní podle WGC 35 191,1 tuny. To je o 19,8 tuny víc než v předchozím měsíci. Z toho eurozóna má v rezervách 10 772,2 tuny zlata, drtivá většina je v trezorech německé, italské a francouzské centrální banky.
Česká republika je podle lednových dat ve světovém žebříčku s 8,9 tuny zlata za Mongolskem na 73. místě. Zato srovnatelně veliké sousední Rakousko, ač má o dva miliony obyvatel míň, drží 280 tun zlata. Slovensko má 31,7 tuny zlata.
Je třeba mít na paměti, že některé země pravidelně nehlásí své držby zlata. Mezi ně patří mimo jiné Írán, Izrael, Vietnam a Severní Korea. Čína neoznámila úpravu svých oficiálních držeb zlata od září 2019. Zlatá mocnost Rusko loni v březnu nákupy zlata přerušila, Austrálie to udělala už v roce 1997.
WGC získává údaje ze dvou hlavních zdrojů. Pocházejí z přímých zpráv o zásobách států a ze statistik zlatých rezerv Mezinárodního měnového fondu. Podle těchto dat žádné zlato nevlastní Ázerbajdžán, Chorvatsko a Kanada.
(rek)