
„Pokud máme vyjít z této situace jako lepší, humánnější a solidární svět, je třeba vymyslet nové a kreativní formy sociální, politické a ekonomické účasti, citlivé k hlasu chudých, a takové, které je zahrnou do budování naší společné budoucnosti,“ napsal papež mimo jiné v dopise. Vyzval také k odpuštění části dluhu chudým zemím. Podle něj by to bylo „hluboce humánní gesto“, které může pomoci lidem k rozvoji i k přístupu k vakcínám, zdravotnictví, školám a práci.
„Zatímco mnohé země vytvářejí své národní plány obnovy, zůstává naléhavá potřeba světového plánu, který může vytvořit či zregenerovat stávající instituce, zejména ty světové, a pomoci vybudovat novou síť mezinárodních vztahů, jež přispějí k pokroku a rozvoji všech. To nutně znamená dát chudým a méně rozvinutým státům efektivní podíl na rozhodování a umožnit jim přístup k mezinárodním trhům,“ uvedl papež.
Podle papeže Františka je „na čase si přiznat, že trhy, zejména ty finanční, se neřídí samy“. „Trhy se musí opírat o zákony a pravidla, která zajistí jejich fungování pro společné blaho,“ dodal. To je podle papeže obzvlášť důležité v kontextu světové zdravotnické nouzové situace, způsobené pandemií covidu-19. „V tomto ohledu potřebujeme zejména spravedlivou vakcínovou solidaritu, protože nesmíme dopustit, aby zákon trhu převládl nad zákonem lásky a zdraví pro všechny,“ napsal také papež světovým finančním lídrům.
Na závěr vyjádřil naději, že jednání MMF a SB přinese „mnoho ovoce“ a moudrá řešení pro udržitelnou budoucnost, v níž finance budou sloužit obecnému dobru, zranitelní budou v centru zájmu a „Země, náš společný domov, bude dobře opečovávána“.
(ČTK)