
Během uplynulého měsíce zaznamenaly výnosy amerických státních dluhopisů prudký pokles a vzhledem k tomu, že inflační očekávání se příliš nezměnila, klesla míra očištěná o inflaci neboli reálný výnos na rekordní minimum -1,22 procenta.
Výnosy nadále klesají a vzhledem k tomu, že varianta koronaviru delta opět způsobuje výluky a sníženou mobilitu v hlavních ekonomikách, jako jsou Čína a USA, může trh začít vnímat současné nízké úrovně výnosů potenciálně déle, protože dynamika hospodářského růstu se zpomaluje a centrální banky jsou opatrnější při „vypouštění džina z láhve“.
Scénář nižších výnosů a potenciálně také slabšího dolaru do zpomalující se růstové dynamiky by mohl vést k tomu, že zlato se opět stane atraktivním doplňkovým nebo alternativním diverzifikátorem k jiným aktivům, jako jsou akcie a dluhopisy.
PSALI JSME: Proč nikdy není špatný čas investovat do drahých kovů
Zlato se v posledních několika týdnech obchodovalo v rozmezí 40 dolarů mezi 1795 a 1834 dolary za troyskou unci, což je 50% retracement červnové korekce. Při prolomení nad tuto hranici by se zpočátku mohlo zaměřit na 1853 dolarů a následně na červnové maximum na 1917 USD.
Nedávný neúspěch zlata v reakci na klesající reálné výnosy pomohl vyvolat obnovené prodeje ze strany fondů během posledního sledovaného týdne do 27. července. Stříbro mezitím zažilo ještě větší odliv, přičemž relativní nevýkonnost vůči zlatu posunula poměr (mezi zlatem a stříbrem, pozn. red.) XAUXAG nad 70 uncí stříbra za jednu unci zlata.
V důsledku toho hedgeové fondy nedávno snížily své čisté dlouhé pozice na pouhých 21 tisíc lotů, což je 14měsíční minimum. Poměr XAUXAG zpět pod 70 by mohl znamenat návrat stříbra do čela, a tím i podporu zlata v jeho snaze obnovit korelaci s reálnými výnosy v USA.
PSALI JSME: Proč budoucími penězi budou zlato a stříbro
Ole Hansen
Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)