
Analytici zdůvodňují růst ceny bitcoinu řadou faktorů, například poklesem obav z kroků regulačních úřadů proti kryptoměnám. Ty „mají právo na existenci a na to, aby se používaly jako platidlo“, řekl v rozhovoru se serverem CNBC ruský prezident. Je podle něj ale příliš brzy na to, aby se hovořilo o používání digitálních měn při obchodování s ropou a dalšími komoditami, které tvoří většinu ruského vývozu.
Rusko hledá alternativy k obchodování v dolarech od roku 2014, kdy muselo po anexi Krymu čelit západním sankcím. Putin obviňuje Spojené státy, že používají svou měnu jako zbraň. Zastánci kryptoměn tvrdí, že decentralizované peníze nakonec nahradí zákonné měny vydávané centrálními bankami.
Ruská centrální banka opakovaně varovala investory, že trh s kryptoměnami silně kolísá a že digitální měny se nesmějí v Rusku používat jako platební prostředek. Plošný zákaz podobný tomu čínskému se však neplánuje, uvedl tento týden podle agentury Interfax náměstek ministra financí Alexej Mojsejev.
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zvažuje odvětví kryptoměn přezkoumat, což by mohlo vést k jeho regulaci. O připravovaném exekutivním příkazu minulý týden informovala agentura Bloomberg. Obavy z používání kryptoměn už dříve dala najevo americká ministryně financí Janet Yellenová.
(ČTK)