
Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,31 procenta a uzavřel obchodování na 36 319,98 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,35 procenta na 4685,25 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,60 procenta na 15 886,54 bodu.
Akcie Tesly prohloubily pokles, který odstartovalo víkendové hlasování o tom, zda má šéf podniku Elon Musk prodat část svého podílu. Akcie oslabily o zhruba 12 procent po téměř pětiprocentním poklesu v pondělí. Musk nechal o víkendu uživatele sociální sítě twitter hlasovat o tom, zda má prodat deset procent svých akcií podniku, a slíbil, že se výsledku hlasování podřídí. Hlasování se zúčastnilo přes 3,5 milionu lidí, zhruba 58 procent se vyslovilo pro prodej akcií.
Akcie konglomerátu General Electric naopak posílily o téměř tři procenta. Reagovaly tak na zprávu, že konglomerát se rozdělí na tři veřejně obchodované společnosti zaměřené na letectví, energetiku a zdravotnictví. „Tím, že se vytvoří tři ve svém oboru přední globální veřejně obchodované společnosti, může každá z nich těžit z většího zaměření, přizpůsobené alokace kapitálu a strategické flexibility. To zajistí dlouhodobý růst a hodnotu pro zákazníky, investory a zaměstnance,“ uvedl šéf podniku Lawrence Culp.
Na devizovém trhu se americký dolar držel bez výraznějších změn, investoři čekají na středeční údaje o říjnovém vývoji spotřebitelských cen ve Spojených státech. Euro si vůči dolaru kolem 22:00 SEČ připisovalo necelou desetinu procenta na 1,1595 USD.
„Výraznější pohyb na devizovém trhu pravděpodobně uvidíme až po údajích o spotřebitelských cenách (v USA),“ uvedl podle agentury Reuters analytik Mazen Issa ze společnosti TD Securities. Zpráva amerického ministerstva práce ukázala, že meziměsíční růst výrobních cen v USA v říjnu zrychlil na 0,6 procenta ze zářijových 0,5 procenta.
(ČTK)