
Balík se v rozděleném Kongresu rodil několik měsíců za složitých vyjednávání Bílého domu s demokratickými i republikánskými zákonodárci. Senát jej schválil už v srpnu a Sněmovna reprezentantů připojila svůj souhlas před deseti dny. Při obou hlasováních se k zákonodárcům Demokratické strany připojila i část republikánů.
„Tento návrh… je důkazem toho, že navzdory cynikům jsou demokraté a republikáni schopni se spojit a dosáhnout výsledků,“ řekl prezident Biden při ceremoniálu na jižním trávníku Bílého domu. V projevu prezentoval schválení zákona jako „kolosální krok kupředu“ a odpověď pro Američany, kteří jsou unaveni „hašteřením ve Washingtonu“ a chtějí, aby se politické vedení země zaměřilo na jejich základní potřeby. „Amerika je zase v pohybu a vaše životy se změní k lepšímu,“ dodal Biden.
Podepsaný návrh rámuje výdaje v celkové výši okolo bilionu dolarů (přes 22 bilionů Kč) během několika následujících let, nicméně nově vyčleňuje „jen“ 550 miliard dolarů. Z nich je 110 miliard určených na obnovu a stavbu silnic a mostů, 66 miliard chce Washington napumpovat do železnic a dalších 39 miliard do veřejné dopravy. Další velké programy se týkají posílení infrastruktury v energetice a vodohospodářství, rozšíření kvalitního internetového připojení a zvyšování odolnosti různých druhů infrastruktury vůči dopadům klimatických změn.
Schválení masivních investic je pro Bidena významný úspěch, finální verze balíku je ovšem výrazně méně ambiciózní než původní prezidentův plán a podle deníku The New York Times se nedotýká celé šíře oblastí, kde by byly finanční injekce potřebné. „Bylo zapotřebí kompromisů pro získání hlasů velké skupiny republikánů v Senátu a prezidentovy představy o investicích do tzv. lidské infrastruktury, jako je domácí zdravotní péče, a posílení infrastruktury v zemi v souvislosti s klimatickými změnami byly nakonec zredukovány či zcela vypuštěny,“ vysvětluje list.
Náročná vyjednávání stále pokračují v případě druhého výdajového balíku, který společně s infrastrukturním plánem tvoří kostru Bidenovy domácí agendy. Soubor sociálních a environmentálních programů, který chtějí demokraté prosadit bez jakékoli republikánské podpory, zatím neprošel Sněmovnou reprezentantů ani Senátem.
(ČTK)