
Hrubá roční výnosnost nájemného na úrovni ČR klesla meziměsíčně o tři procentní body na 3,63 procenta. Po zohlednění předpokládané fixní míry opotřebení nemovitostí (dvě procenta) tak odhadovaná čistá roční výnosnost činila 1,63 procenta. „Pokračující růst hypotečních sazeb čím dál více znevýhodňuje nákup bytu v očích hypotékářů, zatímco pro střadatele je aktuální čistá míra výnosnosti nájemného nižší než výnos desetiletého vládního dluhopisu, a to o jeden procentní bod,“ uvedla dále UniCredit Bank.
„Do budoucna očekáváme pokračující růst výnosů vládních dluhopisů i hypotečních sazeb, což bude tlačit indikátor napětí hlouběji pod nulu a v dlouhodobějším horizontu působit na zpomalování růstu cen nemovitostí v ČR,“ uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour.
Z krajských měst, kde relativně vysoké nájmy vzhledem k cenám mohou nadále přiživovat poptávku po nemovitostech, již zbyly pouze Ostrava, Ústí nad Labem a Olomouc. Ve zbývajících krajských městech je nákup bytu pro investory již nevýhodný, zejména pak v Praze, Brně a Českých Budějovicích, uvedla banka.
Meziměsíčně klesl indikátor UniCredit Bank téměř ve všech krajských městech, nejvíce v Hradci Králové (o 56 procentních bodů na minus 1,20 procenta), Jihlavě (o 56 procentních bodů na minus 0,26 procenta), ve Zlíně (o 40 procentních bodů na minus 1,20 procenta) a v Českých Budějovicích (o 38 procentních bodů na minus 1,45 procenta). Ve všech případech bylo kromě růstu úrokových sazeb příčinou meziměsíční zlevňování nájmů.
(ČTK)