
OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem, což je skupina známá jako OPEC+, postupně uvolňují těžební omezení zavedená loni, protože poptávka se zotavuje. Někteří menší členové ale kvůli nedostatku kapacit netěží tolik, kolik by mohli, a další se obávají příliš zvýšit těžbu kvůli možným problémům na straně poptávky v souvislosti s šířením nemoci covid-19.
Dohoda OPEC+ umožnila všem členům zvýšit v listopadu produkci o 400 000 barelů denně. Z toho asi 254.000 připadlo na deset členů OPEC, na které se dohoda vztahuje.
OPEC+ bude o další těžbě jednat ve čtvrtek. Podle analytiků nedávné uvolnění zásob některými spotřebitelskými zeměmi pod vedením USA, které mělo snížit ceny, a výskyt nové varianty koronaviru nazvané omikron vyvolaly pochybnosti, zda skupina potvrdí zvýšení o dalších 400 000 barelů denně plánované na leden.
„Tlak na OPEC+ roste,“ řekl analytik Commerzbank Carsten Fritsch. Zvýšení těžby o 400 000 barelů denně v lednu je podle něj vzhledem k poslednímu vývoji na trhu prakticky nepředstavitelné. Podle delegátů OPEC+ vyvolává znepokojení také snížení cen ropy na zhruba 71 dolarů za barel z tříletého maxima nad 86 USD za barel v říjnu.
Vzhledem k tomu, že listopadová těžba nedosáhla plánovaného zvýšení, plnili členové skupiny v listopadu dohodu na 120 procent. To znamená, že těžili o 20 procent méně, než jim dohoda umožňuje. V říjnu plnili dohodu na 118 procent.
Nejvíce těžbu zvýšily dva největší producenti – Saúdská Arábie a Irák. Těžbu podle stanovených kvót navýšily také Kuvajt, Spojené Arabské Emiráty a Alžírsko. Oživila i těžba v Nigérii, která má často problémy s neplánovanými výpadky. V Angole, Rovníkové Guineji a Gabonu však produkce klesla nebo se kvůli nedostatku kapacit nezvýšila.
(ČTK)