
„Covidová krize prohloubila nerovnosti mezi velmi bohatými a zbytkem populace,“ uvedl hlavní autor Lucas Chancel. Poznamenal, že bohaté ekonomiky využily masivní fiskální podporu, aby zmírnily prudký růst chudoby, který byl pozorován jinde. Vzhledem k tomu, že bohatství je hlavním zdrojem budoucích ekonomických zisků a také moci a vlivu, znamená to další růst nerovnosti.
Skupina 520 000 osob, které tvoří 0,01 procenta nejbohatších lidí světa, má podíl na celosvětovém bohatství 11 procent. Loni tento podíl činil deset procent.
Analytici uvádějí, že někteří superbohatí vydělali na přesunu velké části světové ekonomiky na internet v době omezení pohybu. Další jednoduše vydělali na růstu cen akcií, protože finanční trhy sázely na rychlé globální oživení.
Chancel uvedl, že miliardáři v době krize nahromadili 3,6 bilionu eur (91,7 bilionu Kč) . Světová banka přitom odhaduje, že v této době se 100 milionů lidí propadlo do extrémní chudoby.
Zjištění potvrzují i některé další zprávy, jako seznam světových miliardářů časopisu Forbes. Ten letos zahrnoval rekordních 2755 dolarových miliardářů. Celková hodnota jejich majetku stoupla na 13,1 bilionu USD (296,4 bilionu Kč) z loňských osmi bilionů USD.
(ČTK)