
„Letošní rok skončil pro investory do akcií s nadstandardními výnosy. Nejlépe se dařilo americkým akciím a indexům. Index S&P 500 a Nasdaq 100 si připsaly shodně téměř 28 procent. Americké hodnotové akcie posílily o téměř 25 procent, naopak akcie menších firem rostly jen o 16 procent,“ řekl ČTK investiční stratég Jan Sušánka ze společnosti Sušánka & partneři.
Lokální pražský index PX za stejné období vzrostl téměř o 40 procent, pohybuje se tak mezi nejvíce rostoucími indexy světových akciových trhů, doplnil analytik Wood & Company Vojtěch Boháč. Co se týče jednotlivých akcií, například akcie společnosti Tesla od začátku ledna zdražily o 50 procent, Apple skoro o 40 procent. V ČR akcie ČEZ posílily o více než 60 procent. Obecně se nejlépe vedlo akciím technologických a energetických společností, dodal.
Dluhopisovým indexům se podle Sušánky naopak letos vůbec nedařilo. Roční výnos Barclays global aggregate bond indexu poklesl o 4,8 procenta, a šlo tak o nejhorší výnos od roku 1999 Tento vývoj souvisí podle analytika Cyrrusu Tomáše Pfeilera s investorskou rotací. Investoři se v prostředí sílících inflačních tlaků zbavují dluhopisů a nakupují akcie, vysvětlil.
Cena zlata se během letošního roku snížila zhruba o sedm procent, cena stříbra se propadla o 15 procent, upozornil analytik Golden Gate CZ Marek Brávník. Úspěšný rok zatím podle něj zažívají průmyslové kovy jako je měď, zinek nebo hliník. Důvodem je pokračující celkové oživení výroby. Měď například posílila o 25 procent, hliník o 39 procent.
Boháč připomněl, že u kryptoměn je nutné počítat s poměrně vysokou rozkolísaností cen, například bitcoin od listopadových rekordních hodnot klesl o 31 procent, ethereum o 22 procent. „Přestože nárůst na kryptu můžeme do určité míry považovat za mánii, existuje řada investorů, kteří tuto třídu aktiv kupují jako protiinflační pojistku,“ podotkl Pfeiler.
Výnosy realitních fondů se liší a pohybují se někde od nižších jednotek až po nižší desítky procent, vypočetl Boháč. Výnosy vládních dluhopisů vyspělých států se pohybují blízko nule, nebo v nízkých jednotkách procent. Nižší výkonnost u těchto aktiv typicky kompenzuje nižší rizikovost, poznamenal.
(ČTK)