
Od roční sazby se odvíjejí úrokové sazby, za které komerční banky poskytují úvěry domácnostem a podnikům. Čínská centrální banka se tak vydává opačným směrem než centrální banka ve Spojených státech i centrální banky dalších velkých ekonomik, které se snaží bojovat s inflací.
Analytici se domnívají, že Peking by mohl v uvolňování měnové politiky ještě pokračovat. Myslí si, že útlum na čínském realitním trhu bude pokračovat i v letošním roce a že rychle se šířící varianta koronaviru omikron ještě utlumí aktivitu spotřebitelů. V prosinci čínská centrální banka snížila svou základní roční úvěrovou sazbu o 0,05 bodu na 3,8 procenta.
Snížení sazeb se očekávalo vzhledem ke komentářům, které vyzývaly k dalšímu uvolnění měnové politiky s cílem podpořit ekonomiku. Všech 43 účastníků rychlého průzkumu agentury Reuters očekávalo snížení roční sazby, 40 z nich předpovídalo i snížení té pětileté.
Ekonomka společnosti Capital Economics Sheana Yueová očekává, že centrální banka bude ve snižování roční sazby pokračovat. V prvním pololetí by mohla sazba podle ní klesnout o dalších 0,2 procentního bodu.
Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o 8,1 procenta, nejrychleji za deset let. Vývoz se zotavil ze šoku způsobeného pandemií. Vyhlídky na domácí poptávku však nejsou před zimními olympijskými hrami v Pekingu nejlepší. V samotném čtvrtém čtvrtletí tempo ekonomického růstu zpomalilo na čtyři procenta a bylo nejslabší od druhého čtvrtletí 2020.
(ČTK)