
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu ztrácel zhruba desetinu procenta a nacházel se blízko 96,4 bodu. V pátek se vyšplhal až na 97,44 bodu, tedy na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2020.
Za celý minulý týden si dolar připsal 1,6 procenta, zaznamenal tak nejprudší týdenní nárůst od poloviny loňského roku. Poptávku po americké měně podpořily vyhlídky na brzký začátek zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech.
Někteří představitelé americké centrální banky (Fed) se začátkem tohoto týdne sice vyslovili pro březnové zvýšení úrokových sazeb, zároveň se však vyjadřovali opatrně ohledně toho, jak bude Fed po tomto zvýšení dál postupovat.
„Dolar v pondělí začal klesat po tom, co vypadalo jako koordinovaná snaha představitelů Fedu upravit očekávání trhu ohledně budoucích zvýšení úrokových sazeb,“ uvedl analytik John Doyle ze společnosti Monex USA.
K poklesu dolaru přispěly rovněž neuspokojivé údaje o vývoji americké ekonomiky. Aktivita zpracovatelského sektoru Spojených států v lednu podle zprávy institutu ISM rostla nejpomalejším tempem za více než rok, a to kvůli komplikacím souvisejícím se šířením nové koronavirové varianty omikron.
(ČTK)