
Glapiński oznámil další kroky zaměřené na omezení inflace, které zároveň nezpomalí rozvoj ekonomiky. Díky účinným opatřením dosáhla polská centrální banka v posledních letech rekordních zisků a zvýšila své devizové rezervy na rekordní úroveň.
Glapiński, jenž byl do funkce guvernéra jmenován v roce 2016, už loni v březnu uvedl pro agenturu Reuters, že centrální banka chce v průběhu několika let koupit alespoň dalších 100 tun zlata a ponechat si ho v Polsku. Nyní guvernér v polských médiích uvedl, že banka hodlá nakoupit dalších 100 tun zlata – v příznivé situaci, ve správný čas a ve správných dávkách – už letos.
Polská národní banka dosud do svých devizových rezerv nashromáždila přes 232 tun zlata. V letech 2018-2019 nakoupila celkem 125,7 tuny zlata a poté se rozhodla převést téměř polovinu zásob (100 tun) z Bank of England do trezorů Polské národní banky.
PSALI JSME: Polsko převezlo část svých zlatých rezerv z Británie
Zásoby zlata v držení NBP byly ke konci roku 2021 téměř dvakrát větší, než ve Švédsku (126 tun), podobné těm v Belgii (227 tun) a o něco menší, než v Rakousku a Španělsku (280 tun). Se svými zlatými rezervami se Polská národní banka řadí na 23. místo mezi centrálními bankami na světě a na 11. místo mezi evropskými centrálními bankami.
„Zlato je nejlepší rezervou našich rezervních aktiv,“ řekl Glapiński v loňském rozhovoru pro web týdeníku DoRzeczy.pl a dodal: „Diverzifikuje geopolitické riziko a je jakousi kotvou důvěry, zejména v dobách napětí a krizí.“
Podle šéfa polské centrální banky existuje několik důvodů, proč zlato hraje ve strategii správy devizových rezerv NBP zvláštní roli: „Především nepředstavuje ničí závazek, a proto je prosto úvěrového rizika – postrachu všech správců aktiv.“
PSALI JSME: Polská národní banka zvýšila své zlaté rezervy
„Zlato navíc není přímo spojeno s hospodářskou politikou žádné země, je imunní vůči turbulencím na světových finančních trzích a jeho fyzikální vlastnosti zajišťují trvanlivost a prakticky nezničitelnost,“ vypočítal Glapiński.
Všechny tyto vlastnosti podle guvernéra polské centrální banky činí ze zlata bezpečné aktivum, jehož hodnota obvykle roste v podmínkách zvýšeného rizika finančních nebo politických krizí: „V důsledku toho se zlato vyznačuje relativně nízkou korelací s hlavními třídami aktiv – zejména s americkým dolarem, který dominuje v portfoliu rezerv NBP – což má pozitivní dopad na diverzifikaci finančních rizik.“
„Zlato samozřejmě není stabilním zdrojem příjmů v tradičním smyslu,“ vysvětlil Adam Glapiński: „Unce zlata sice nevyplácí úroky ani dividendy, ale za prvé – těžko jí to vyčítat v době, kdy má většina světových státních dluhopisů záporný výnos, a za druhé, na trhu se zlatem jsou stále k dispozici některé investiční příležitosti. A mimo jiné proto, abychom je mohli využít, držíme část svých zdrojů v zahraničí.“
PSALI JSME: Polsko chce ještě zvýšit své zlaté rezervy
(luk)