
„Osobně si dovedu velmi dobře představit, že na bankovkách ukážeme tváře slavných Evropanů: Leonarda da Vinciho, Ludwiga van Beethovena nebo Jamese Joyce,“ řekla Lagardeová. „Já sama mám hezké vzpomínky na pětifrankovou bankovku s Victorem Hugem, která platila ve Francii před 50 lety,“ připojila.
Na eurobankovkách jsou v současnosti zobrazené fiktivní budovy. „Dvacet let po zavedení eura je čas položit si otázku, zda existuje něco, s čím se mohou Evropanky a Evropané ještě více ztotožnit. Něco, co všichni vnímáme jako typicky evropské a co nás spojuje,“ uvedla šéfka ECB a dodala, že by si na eurových bankovkách dokázala představit i slavný obraz nebo památnou stavbu.
Možnost, že by bankovky z jednotlivých zemí měly různý design, tak jak je to u mincí, Lagardeová odmítla. Cílem je podle ní ukázat jednotu: „Byla by chyba, kdybychom nyní začali znovu rozlišovat podle zemí. Měli bychom zjistit, co nás spojuje a sjednocuje – ne to, co nás rozděluje.“
Přestože ECB již nějakou dobu pracuje na spuštění digitálního eura, Lagardeová zopakovala, že nemá v úmyslu ukončit možnost placení v hotovosti. „Miluji mít bankovky v peněžence,“ řekla. „A teď je na nich dokonce můj vlastní podpis,“ uzavřela prezidentka ECB.
(ČTK)