
Za stejné období podle něj oslabila hřivna proti euru o 4,62 procenta. Pod největším tlakem je ale proti americkému dolaru, neboť dolar je stále rezervní měnou číslo jedna. „Na páru s americkým dolarem hřivna oslabila o 5,92 procenta. A ačkoliv poklesy nejsou příliš dramatické, především v porovnání s ruským rublem, je zde riziko, že bude z měny pokračovat odliv zahraničního kapitálu, což jí může dále oslabovat,“ uvedl Hájek.
Hřivna je na páru s dolarem nyní nejslabší ve své historii, když oslabuje soustavně již od poloviny listopadu, tedy ještě předtím, než se začala ruská armáda shromažďovat v blízkosti hranic s Ukrajinou. Ze své nejsilnější úrovně v roce 2021 oslabila proti dolaru o 15,80 procenta. V průběhu války přišlo spíše skokové oslabení jako reakce investorů na narůstající riziko. Od té doby se ale daří hřivně ztráty postupně likvidovat, dodal.
Válečný konflikt je podle něho z velké části již započítán v aktuálním kurzu hřivny a solidarita západních zemí bude pokračovat v co nejrychlejší obnově ukrajinské ekonomiky, s vedlejším cílem zpevnit domácí měnu. Rizikem je stále dlouhotrvající válečný konflikt a případná okupace Ukrajiny, což by zabrzdilo zotavení tamní ekonomiky a vytvářelo další tlak na měnu, upozornil Hájek.
(ČTK)