
Kombinace nižších cen ropy, která je v současnosti nejlepším měřítkem geopolitických rizik, a nervozity před středečním zasedáním Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC) americké centrální banky (Fed), pomohla vyvolat korekci ceny žlutého kovu o 175 dolarů, dokud nebyla nalezena klíčová podpora těsně pod 1900 dolary za unci.
Poté se trh odrazil poté, co FOMC konečně zahájil dlouho očekávaný cyklus zvyšování sazeb, a zatímco akciový trh rostl v reakci na optimistický pohled předsedy Fedu Powella na růst, trh se slitky dostal nabídku kvůli obavám, že americká centrální banka bude mít problém omezit inflaci, aniž by riskovala výrazné zpomalení.
PSALI JSME: Ole Hansen: Atraktivita zlata jako pojistky proti inflaci
Dlouhodobá likvidace ze strany fondů využívajících pákový efekt, které v posledních týdnech nabíjely futures na zlato, se možná vyčerpala, zatímco dlouhodoběji zaměření investoři byli od začátku války pokračujícími kupci zlatých ETF fondů. Během této doby celková držba vyskočila o 122 tun na roční maximum 3 236 tun a stojí za zmínku, že k polovině nárůstu došlo během zmíněné korekce.
Náš býčí výhled zachováváme v přesvědčení, že inflace zůstane zvýšená, zatímco centrální banky mohou mít problém dostatečně silně šlápnout na brzdu v souvislosti s rizikem zpomalení ekonomiky. Domníváme se, že rusko-ukrajinská krize bude i nadále podporovat vyhlídky na vyšší ceny drahých kovů.
PSALI JSME: Vývoj cen na trhu se zlatem teď určují hedgeové fondy
A to nejen kvůli potenciální krátkodobé nabídce bezpečného přístavu, která bude odeznívat, ale především kvůli tomu, co toto napětí bude znamenat pro inflaci, která pravděpodobně zůstane trvale vysoká. Globální růst zpomalí, čímž nakonec donutí centrální banky, zejména americký Fed, upustit od dalšího zvyšování sazeb a místo toho se vrátit k období obnovených stimulů.
V takovém scénáři vidíme další růst zlata a zejména stříbra vzhledem k naší víře ve vyšší ceny průmyslových kovů, zejména mědi. Zlato již vzrostlo o šest procent v dolarovém vyjádření a o 9,5 procenta v eurech oproti 7,5% poklesu indexu S&P 500 a indexu MSCI World, a navzdory protivětru v podobě rostoucích reálných výnosů prokázalo své diverzifikační schopnosti.
PSALI JSME: Ole Hansen: Zlato má co dohánět
Ole Hansen
Autor je vedoucí oddělení komoditní strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)