
„Válka na Ukrajině měla na kurz koruny výrazný vliv, stejně jako na kurz ostatních středoevropských měn. Koruna napřed výrazně oslabovala. K euru v jeden okamžik ztrácela až 5,5 procenta, k dolaru dokonce až deset procent. Poté ale dokázala oslabení umazat. Aktuálně se k euru oproti předválečným hodnotám pohybuje přibližně o 0,4 procenta slabší, vůči dolaru o 3,3 procenta,“ řekl Boháč.
V případě geopolitické nejistoty mají investoři tendenci prchat ke kvalitě a tuzemské měny se tak zbavují, doplnil analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Nicméně agresivní postoj ČNB, která pravděpodobně zvýší úroky ještě výrazněji a rovněž se pustila do devizových intervencí, dokázal podle něj přispět k opětovnému zpevnění koruny. „Ta posílila o 4,4 procenta proti svému minimu po zahájení ruské invaze,“ dodal.
Cena americké lehké ropy WTI podle Pfeilera od začátku invaze stoupla téměř o čtvrtinu, což souvisí s možným přerušením jejích dodávek z Ruska. „V posledních dnech k růstu ceny přispěly i útoky jemenských rebelů na saúdskoarabská ropná pole. Ropa se nyní obchoduje asi sedm procent pod maximy, kterých dosáhla po invazi,“ doplnil analytik.
Cena zlata vzrostla zhruba o dvě procenta a aktuálně se obchoduje asi čtyři procenta pod maximy z 8. března, upozornil Pfeiler. „Cena zlata vyrostla v důsledku šoku z války na svůj půlroční rekord, ale poté zřejmě kvůli neschopnosti Rusů zemi rychle obsadit zase mírně klesla,“ podotkl analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba. Zlato se podle něj opět prokázalo jako bezpečný přístav době krize.
„Ceny komodit rostou a padají s tím, jak se vyvíjí mírová jednání. Ta se aktuálně nevyvíjí příliš optimisticky a po prvotním růstu cen kvůli válečnému šoku a následnému propadu začaly ceny hlavně energetických komodit znovu růst,“ uvedl analytik investiční platformy Portu Filip Louženský.
Stouply podle něj i ceny drahých kovů. „Velmi silně na válku reagovala cena palladia a platiny. Cena palladia vyrostla o více jak 36 procent během několika dní, protože Rusko je největším exportérem této komodity. Stříbro zdražilo o více než tři procenta, cena mědi vyrostla o 7,5 procenta,“ řekl Louženský.
Připomněl, že o Ukrajině se hovoří jako o obilnici Evropy, protože je jedním z nejvýznamnějších exportérů pšenice a kukuřice. „Cena těchto obilovin tak rostla velmi silně. Pšenice je za poslední měsíc dražší o téměř 17 procent, kukuřice o devět procent. To se promítá do cen pečiva i v ČR, hlavně malá pekařství již poněkolikáté upravují své ceny,“ uzavřel analytik.
(ČTK)