
„Ano, nejde o žádnou změnu strategie. Stále platí rozhodnutí z roku 2019, které bylo komunikováno ve výroční zprávě, že primárním cílem je udržet objem zlata ČNB na určité minimální úrovni,“ konstatovala mluvčí centrální banky Petra Vodstrčilová.
Loňské zvýšení objemu zásob zlata v devizových rezervách podle ní plně reflektuje toto rozhodnutí. Jaký je další plán ČNB ohledně zlatých rezerv, je ovšem tajné. Na dotaz, jaká je cílová hodnota zlatých rezerv, mluvčí našemu webu sdělila, že tato informace je interní.
PSALI JSME: Kolik zlata je v Evropě? Nejvíce ho mají největší země
Faktem tak zůstává, že naše centrální banka loni celkem nakoupila 1807 kilogramů zlata. Z toho 1346 kilogramů zůstalo uloženo v zahraničí. V žebříčku světových zásob zlata tak poskočila o pět příček na 72. místo na světě před Kyrgyzskou republiku.
PSALI JSME: Češi loni nakoupili investiční zlato za 3,2 miliardy korun
Podíl zlata v devizových rezervách ČNB nadále dosahuje velmi nízkých úrovní v řádu desetin procenta. Ke konci února se podle údajů Mezinárodního měnového fondu meziročně zvýšil na 0,4 procenta z 0,2 procenta celkového objemu devizových rezerv.
„ČNB zlato vzhledem k jeho likviditě a vysokým nákladům spojeným s jeho držením nepovažuje za optimální nástroj devizových rezerv,“ doplnila informaci Vodstrčilová. ČNB tak patří mezi čtyři centrální banky na světě, které mají podobný názor.
PSALI JSME: Proč Chorvatsko a Norsko, jako jediné v Evropě, nemají žádné zlato
Rudolf Marek