
Ve Spojených státech, kde byly zveřejněny čerstvé údaje o inflaci, spotové zlato ve čtvrtek posílilo o deset dolarů za unci a zakončilo den na 1 978 dolarech za unci. Index spotřebitelských cen v USA ukázal, že inflace meziročně vzrostla o 8,5 procenta. Nejrychleji rostlo nájemné, ceny lékařské péče, potravin a pohonných hmot.
Podle australského serveru ABC Bullion tento týden rostly všechny drahé kovy, ale nejvíce zazářilo stříbro, které zaznamenalo největší zisk, když vzrostlo o 4,46 procenta na 25,69 dolaru za unci. Stejná jednotka (o váze 31,1 gramu) platina vzrostla na 988 dolarů a palladium na 2 395 USD.
PSALI JSME: Saxo Bank: Nový pokus zlata se zdá být pravděpodobný
Mírnější reakce zlata na údaje o inflaci v USA je podle komentátorů do značné míry způsobena tím, že americký dolar zůstává silný a reálné výnosy nadále rostou. Společnost Ernst & Young navíc tvrdí, že jádrová inflace by měla v následujících měsících zpomalit.
Na druhé straně je však třeba zaznamenat, že do zlata se hrnou globální investoři. „Globální burzovně obchodované fondy (ETF) kryté zlatem rostly již třetí měsíc po sobě, protože investoři se v březnu vrhli na zlato,“ napsal server.
PSALI JSME: Drahé kovy boom teprve čeká
Příliv za březen činil 187,3 tuny. Celkový objem zlata, které nyní drží ETF fondy, dosahuje 3 837 tun, což není daleko od rekordní hodnoty z července 2020. Připomeňme, že podle statistik Světové rady pro zlato loni klesla držba zlata v ETF fondech o 173 tun, což ostře kontrastuje s rekordním nárůstem o 874 tun v roce 2020.
Hnací silou cenového vývoje na trhu se zlatem jsou v současné době hedgeové fondy, jak ukázala pravidelná analýza Americké komise pro termínované obchody s komoditami z loňského listopadu. „Hedgeové fondy dominují krátkodobým cenovým pohybům zlata, ale trh v trendu růstu udržuje fyzická poptávka,“ napsal loni server Zero Hedge.
PSALI JSME: Vývoj cen na trhu se zlatem teď určují hedgeové fondy
(luk)