
Index Dow Jones posílil o 26,76 bodu, tedy 0,08 procenta, na 32 223,42 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 klesl o 15,88 bodu, neboli 0,39 procenta, na 4008,01 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 142,21 bodu, čili 1,2 procenta, na 11 662,79 bodu.
Čínská ekonomická aktivita v dubnu prudce ochladila, protože koronavirová omezení pohybu negativně zasáhla spotřebu, průmyslovou výrobu a zaměstnanost, což zvýšilo obavy, že by ekonomika mohla ve druhém čtvrtletí klesnout. Energetické tituly však povzbudil optimismus, že v Číně výrazně oživí poptávka po signálech, že pandemie v nejvíce zasažených oblastech slábne.
Z 11 dílčích sektorů indexu S&P 500 si největší zisky připsal energetický sektor. Posílily i zdravotnické společnosti díky firmě Eli Lilly, která získala schválení pro nový přípravek na cukrovku. Vysoké zisky si připsala i nízkonákladová letecká společnosti Spirit Airlines po zprávě o nepřátelské nabídce od aerolinek JetBlue. Růstové akcie s vysokou kapitalizací však převážně oslabovaly, v čele s firmami Tesla a Amazon.
Investoři se obávají, že agresivní zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed) v rámci boje s vysokou inflací by mohlo stáhnout ekonomiku do recese. Problémy ekonomiky navíc prohlubují konflikt na Ukrajině, výpadky v dodavatelském řetězci a koronavirová omezení v Číně. Včerejší statistika ukázala, že tovární aktivita ve státě New York v květnu potřetí v letošním roce klesla kvůli propadu nových objednávek a dodávek.
Investoři se po znepokojivých údajích o inflaci a náladě spotřebitelů v minulém týdnu nyní zaměří na úterní údaje o maloobchodních tržbách. Tento týden také zveřejní údaje o hospodaření maloobchodní firmy Walmart, Home Depot a Target, napsala agentura Reuters.
Americký dolar na začátku nového týdne oslabil. Sestoupil tak z maxima za 20 let, které zaznamenal minulý týden. Analytici nicméně předpokládají, že pohyb byl jen korekcí a očekávají, že dolar bude nadále zpevňovat, protože nejnovější statistika z čínského maloobchodu a průmyslu vyvolala odklon investorů od rizikových investic.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, klesl o 0,3 procenta na 104,24 bodu. V pátek index krátce vystoupil nad 105 bodů, nejvýše od prosince 2002. Euro vůči dolaru posílilo o 0,2 procenta na 1,0435 USD. Dolar k jenu oslabil o 0,1 procenta na 129,12 JPY. Euro vůči jenu vzrostlo o 0,1 procenta na 134,7 JPY.
(ČTK)